Dom Inwestycyjny Xelion recenzja: doradztwo inwestycyjne na wysokim poziomie, ale mało atrakcyjna oferta handlowa

dom inwestycyjny xelion opinie
dom inwestycyjny xelion opinie

Nazwa: XELION
Działa od: 2012
Siedziba: Warszawa
Licencja: KNF

Produkty: akcje, obligacje, kontrakty terminowe, 
Odpowiedni dla: początkujących, doświadczonych, korporacji
Egzekucja: OTP, DDM
Minimalny depozyt: brak

 • thumbs-up
  Doskonałe doradztwo inwestycyjne
 • thumbs-up
  Możliwość rozbudowy rachunku o dodatkowe pakiety
 • thumbs-up
  Podlega licznym regulacjom
 • thumbs-up
  Stabilna pozycja na rynku
 • Brak konta demo
 • Platforma ma liczne ograniczenia
 • thumbs-down
  Oferta handlowa nie należy do najbardziej atrakcyjnych na rynku

Ocena Porownaniebrokerow.pl:

Ocena użytkowników:

1.3/54 ratings

Jaka jest Twoja opinia na temat Xelion? 
Napisz recenzję

Twój kapitał jest zagrożony

XELION opinie w syntezie

Dom Inwestycyjny Xelion to przede wszystkim specjaliści do spraw doradztwa inwestycyjnego. Chociaż w ofercie jest tylko jeden rodzaj rachunku, może być rozbudowany o wiele ciekawych pakietów. Platforma handlowa nie gwarantuje dostępu do zaawansowanych narzędzi, jednak jej plusem jest przejrzysty interfejs. Xelion nie jest liderem na rynku, jeśli chodzi o warunki handlowe. Umożliwia inwestycje w akcje i kontrakty terminowe.

Recenzja Domu Inwestycyjnego Xelion

Dom Inwestycyjny Xelion to spółka należąca do grupy UniCredit, która rozpoczęła działalność w 2003 roku i rozszerzyła ofertę o usługi inwestycyjne w 2012 roku.

Makler świadczy kompleksowe usługi na mocy zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, które obejmują działalność w zakresie:

 • pośrednictwa w procesie zakupu i sprzedaży instrumentów finansowych;
 • przechowywania i rejestrowania instrumentów finansowych, w tym prowadzenia rachunków papierów wartościowych oraz rachunków pieniężnych;
 • przygotowywania analiz finansowych oraz inwestycyjnych, które mają pomóc handlowcom w podejmowaniu słusznych decyzji inwestycyjnych;
 • doradztwa inwestycyjnego;
 • sprzedaży instrumentów finansowych.

Xelion umożliwia inwestycje na rynku akcji, obligacji i kontraktów terminowych. Jego oferta jest skierowana zarówno do początkujących, jak i doświadczonych inwestorów.

Polityka firmy skupia się na dostarczeniu klientom przejrzystych informacji o dostępnych rynkach oraz profesjonalnym doradztwie inwestycyjnym. Wszystko po to, żeby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa i zbudować z klientem długoterminowe relacje.

Platformy handlowe

Działalność spółki Xelion na polskim rynku dzieli się na dwie kategorie. Z jednej strony, doradztwo inwestycyjne, które było podstawą działalności firmy do 2012 roku. Z drugiej, na liczne prośby klientów broker umożliwił otwarcie i prowadzenie rachunku, aby inwestorzy mogli w jednym miejscu korzystać z usług doradztwa i realizować swoje strategie inwestycyjne.

Broker udostępnia platformę, która umożliwia dokonywanie zakupu i sprzedaży akcji oraz kontraktów terminowych.

W zależności od dostarczyciela funduszy, Xelion dokonuje trzech wymian danych w ciągu dnia o ściśle określonych godzinach. Platforma zapewnia bezpośredni dostęp do aktualnych notowań.

Każda operacja na rachunku wymaga autoryzacji, co znacząco wydłuża czas realizacji zlecenia.

System ePromak+ posiada zaawansowane narzędzia, które w znaczący sposób ułatwiają zarządzanie kapitałem. Umożliwia składanie i kontrolowanie zleceń z poziomu jednego ekranu. Platforma pozwala na personalizację poszczególnych funkcji systemu: ustawianie własnych koszyków, modyfikacja interfejsu oraz zmiany dotyczące procesu przeprowadzania transakcji i realizacji zleceń.

Niestety na platformie brakuje wykresów. Są dostępne dopiero po wybraniu odpowiedniego przycisku funkcyjnego w menu. Wykresy są dostępne dla wszystkich instrumentów finansowych, możesz dokonywać porównania dwóch aktywów (również ich rentowności) na jednym wykresie. Na platformie znajdziesz także wiele wbudowanych wskaźników analizy technicznej.

 Rodzaje rachunków

Xelion umożliwia otwarcie rachunku podstawowego i rozszerzenie jego możliwości poprzez różnorodne pakiety. Makler umożliwia inwestycje w akcje na GPW oraz NewConnect, obligacje na GPW i Catalyst, kontrakty terminowe na indeksy, akcje, kursy walut, WIBOR oraz obligacje.

Rachunek bazowy umożliwia składanie zleceń oraz dyspozycji giełdowych przez internet, telefon oraz w oddziale banku. Otwarcie rachunku jest bezpłatne, podobnie jak jego prowadzenie przez pierwszy rok kalendarzowy. Rachunek możesz bezpłatnie rozbudować o pakiet OTP (odroczony termin płatności), co oznacza, że będziesz mógł złożyć zlecenie, posiadając jedynie 30% jego wartości.

Możesz liczyć także na bezpłatny dostęp do notowań w czasie rzeczywistym oraz wewnętrzne przelewy na rachunek bankowy w UniCredit. Dodatkowo możesz poszerzyć swój rachunek o plany taryfowe i dodatkowe usługi. Różnice pomiędzy planami taryfowymi są widoczne w wysokości prowizji od obrotu instrumentami. Szczegóły znajdziesz w paragrafie “Prowizje, spready i dźwignia”.

 • Prywatny makler — usługa dla klientów posiadających na rachunku bankowym/ inwestycyjnym kapitał lub instrumenty o łącznej wartości przekraczającej 300 000 PLN. Zapewnia indywidualne wsparcie ekspertów w budowaniu portfela inwestycyjnego oraz w czasie podejmowania decyzji.
 • Zlecenia do dyspozycji maklera – DDM – indywidualnie dobrany, profesjonalny makler papierów wartościowych nadzoruje przebieg złożonego przez Ciebie zlecenia. Minimalna wartość zlecenia na rynku kasowym – 25 000,01 PLN; minimalny wolumen zlecenia na rynku terminowym – 26 sztuk; maksymalny termin ważności zlecenia DDM — ostatni dzień następnego miesiąca.
 • SuperKontr@kt i SuperKontr@kt Plus — pakiety umożliwiają nieograniczone inwestycje w kontrakty terminowe na indeksy. Miesięczny abonament wynosi 299 PLN lub 799 PLN; opłata od obrotu – 3 PLN; opłata jest pobierana automatycznie z rachunku.
 • Dla aktywnych graczy giełdowych broker przygotował specjalną ofertę, która umożliwia zwrot części prowizji w ramach DayTrading oraz niższe stawki prowizji dla transakcji odwrotnych zawieranych w ciągu jednej sesji: 0,23% wartości transakcji na rynku kasowym oraz 6 zł na rynku terminowym.
 • Doradztwo inwestycyjne — specjaliści określą, jaki profil inwestycyjny pasuje do Ciebie najbardziej i na tej podstawie dobiorą najlepsze strategie oraz instrumenty. Usługa jest płatna w zależności od wysokości kapitału na rachunku oraz stopnia ryzyka, jakie chcesz podjąć i wynosi od 0.35% do 1,55% wartości aktywów na rachunku.

Minimalny depozyt, wpłaty i wypłaty

Rachunek jest dostępny zaraz po podpisaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, makler nie wymaga wpłaty minimalnego depozytu w celu aktywacji rachunku.

Wpłaty i wypłaty są możliwe za pomocą przelewu bankowego. Jednak czas realizacji transferu jest niezwykle szybki, zarówno wpłaty, jak i wypłaty są na rachunku tego samego dnia.

Prowizje, spready i dźwignia

Broker pobiera prowizje, ich wysokość jest zależna od instrumentu handlowego oraz wybranej taryfy. Poniżej znajdziesz dokładne zestawienie planu prowizji:

Prowizja od obrotu akcjami, prawami do akcji, prawami poboru, warrantami, certyfikatami inwestycyjnymi, produktami strukturyzowanymi:

 • Standardowy plan taryfowy – 0,37% (min. 5 PLN)
 • Preferencyjny plan taryfowy – 0,33% (min. 5 PLN)
 • Plan taryfowy dla aktywnych – 0,29% (min. 5 PLN)

Prowizja od obrotu obligacjami

 • Standardowy plan taryfowy – 0,19% (min. 5 PLN)
 • Preferencyjny plan taryfowy – 0,17% (min. 5 PLN)
 • Plan taryfowy dla aktywnych – 0,15% (min. 5 PLN)

Prowizja od obrotu kontraktami terminowymi

 • Standardowy plan taryfowy – 9 PLN za sztukę
 • Preferencyjny plan taryfowy – 7,5 PLN za sztukę
 • Plan taryfowy dla aktywnych – 7 PLN za sztukę

Szkolenia i konto Demo

Broker nie ma w ofercie rachunku testowego. Niestety uniemożliwia to sprawdzenie, jak działa platforma handlowa i w jaki sposób przebiega realizacja zleceń.

Szkolenia dla klientów są organizowane przez opiekuna rachunku lub w ramach doradztwa inwestycyjnego. Naszym zdaniem pierwsza opcja jest niewystarczająca, szczególnie w przypadku początkujących inwestorów.

Doradztwo inwestycyjne maklera Xelion jest natomiast na bardzo wysokim poziomie:

 • Model alokacji aktywów — specjaliści współpracujący z Xelion pomagają klientom wybrać odpowiedni dla nich rynek inwestycyjny: polski, europejski, USA oraz rynki wschodzące.
 • Model doboru funduszy — otrzymasz comiesięczny ranking funduszy, które są dostępne w ofercie maklera. Ponadto otrzymasz rekomendacje, które aktywa są najbardziej odpowiednie dla Twojego profilu inwestycyjnego. Eksperci pomogą Ci dopasować także kwotę inwestycji, która uwzględnia ryzyko oraz możliwości zysku w stosunku do wysokości Twojego kapitału.

Obsługa klienta

Xelion umożliwia kontakt z konsultantami za pośrednictwem formularza internetowego oraz telefonicznie. Niestety, w rzeczywistości jedynie kontakt telefoniczny ma sens, bo na odpowiedzi na pytania wysłane na adres mailowy maklera czeka się w nieskończoność.

Obsługa telefoniczna jest profesjonalna i udziela najważniejszych informacji. Odpowiedzi są rzeczowe, a konsultanci potrafią udzielać trafnych porad.

Bezpieczeństwo

Makler posiada zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Polski wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Jego główna siedziba mieści się w Warszawie przy ulicy Puławskiej 107. Spółka jest wpisana do rejestru Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy KRS z kapitałem zakładowym opiewającym na kwotę 60 050 000 PLN.

Dodatkowym atutem jest przynależność spółki do grupy UniCredit, która jest wpisana do rejestru Grup Bankowych prowadzonego przez Banca d’Italia. Jest to grupa działająca globalnie, więc podlega najbardziej rygorystycznym przepisom w związku ze świadczeniem usług bankowych.

Dom Inwestycyjny Xelion: podsumowanie i opinie

Spółkę Xelion tworzą specjaliści z branży, którzy od lat zajmują się doradztwem inwestycyjnym. Aby spełnić wymagania swoich klientów oraz stworzyć w pełni elastyczną ofertę handlową, Xelion poszerzył swoją działalność o świadczenie usług maklerskich.

Warunki handlowe są typowe dla polskiego rynku inwestycyjnego. Makler nie należy do grupy liderów, jeśli chodzi o atrakcyjność oferty. Platforma handlowa, choć prosta w obsłudze ma liczne ograniczenia.

Wsparcie klienta jest poprawne, jednak wiąże się z obowiązkiem wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych. W konsekwencji na skrzynce pocztowej pojawia się wiele niepotrzebnych maili wysyłanych notorycznie przez Xelion.

Makler zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki licznym regulacjom i działaniem pod protekcją grupy UniCredit. Klient Xeliona jest zabezpieczony nie tylko zezwoleniem Komisji Nadzoru Finansowego, ale również licencjami bankowymi.

Dużym plusem jest doradztwo inwestycyjne na wysokim poziomie. Sztab specjalistów nie tylko określa poziom Twoich umiejętności, ale także dobiera odpowiednie strategie i najlepsze instrumenty finansowe. Dokłada także wszelkich starań, aby nieustannie poszerzać wiedzę swoich klientów na każdym poziomie zaawansowania w handlu online.

Podsumowując, naszym zdaniem Xelion jest wspaniałym doradcą inwestycyjnym. Naprawdę warto rozważyć współpracę z nim pod tym kątem. 

Jednak trzeba powiedzieć otwarcie: jeśli interesują Cię inwestycje na GPW, Xelion nie jest najlepszym partnerem. Naszym zdaniem powinieneś przyjrzeć się szerzej ofercie XTB (kliknij link, aby przeczytać recenzję i opinie o XTB broker), która naszym zdaniem jest najlepsza na rynku.

INWESTUJ NA XELION

Twój kapitał jest zagrożony

Komentarze, recenzje i opinie inwestorów: 0

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone symbolem *